Sprawozdanie III ligi juniorów

Spowodowane pandemiczną sytuacją zmrożenie szachowej aktywności dotknęło również małopolskie środowisko i wstępnie zaplanowane ma wiosnę rozgrywki III ligi juniorów musiały być przełożone na późniejszy termin, a ostatecznie wpłynęło też na formułę zawodów.

Ostatecznie III liga została rozegrana w dniach 19-20 września w Eximus Parku tempem przyspieszonym, 30 minut na partię dla zawodnika.

Do gry systemem kołowym przystąpiło 10 spośród 12 uprawnionych drużyn. Hetman Koronny Trzebina wycofał drużynę kilka dni przed, a KKSz Kraków w przeddzień  zawodów.

Poziom gry, jak zwykle w juniorskich rozgrywkach, był zróżnicowany, ale mimo przyspieszonego tempa gry można było zaobserwować wiele dojrzałych partii i już widoczne efekty treningów.

Przez dłuższy czas zdecydowanymi liderami były drużyny UKS Lisek Lisia Góra i KSz Dwie Wieże Kraków i wydawało się, że zajmą dwa pierwsze miejsca, ale o ile UKS Lisek utrzymał dobrą passę i zdecydowanie wygrał ligę gromadząc 16 punktów, do walki o awans do II ligi włączyła się drużyna TKKF Dobczyce i wygrywając w ostatniej rundzie w bezpośrednim meczu z drużyna krakowską zgromadziła 15 punktów zajmując rzutem na taśmie drugie miejsce i awans.

Drużyna KSz Dwie Wieże Kraków z 13 punktami zajęła trzecie miejsce, ale podkreślić należy że z wyjątkiem lidera na I szachownicy wszyscy zawodnicy i zawodniczki grali z reguły ze starszymi przeciwnikami.

Tabelę zamknęły zdecydowania najsłabsze drużyny UKS Kana Tarnów i KS 1906 Cracovia Kraków, które spadły do IV ligi.

Najlepsze miejsca na szachownicach zajęli:

I sz. Andrzej Kulesza KSz Dwie Wieże Kraków – 8 pkt
II sz. Dawid Łabędź UKS Lisek Lisia Góra – 7,5 pkt
III sz. Samuel Maj Mat Myślenice – 8,5 pkt
IV sz. Maksymilian Nowakowski TKKF Dobczyce  8 pkt (z 8)
V sz. Magdalena Pudełko KSz Dwie Wieże Kraków – 7,5 pkt
VI sz. Ewa Pawlikowska KSz Dwie Wieże Kraków – 7,5 pkt

Szczegółowy serwis turniejowy na stronie chessarbiter.com:

http://chessarbiter.com/turnieje/2020/tdr_2967/.

Oceniając cały turniej stwierdzić należy, że dobra praca z młodzieżą nie należy tylko do domeny dużych ośrodków, a wynik drużyn z Lisiej Góry i Dobczyc świadczy, że zaangażowanie kadry trenerskiej i cierpliwość w organizacji szachowego środowiska,

poświęcenie czasu oraz wytrwałość w pracy z dziećmi i młodzieżą wcześniej czy późnej przyniosą sukcesy. Tak samo należy ocenić pracę z dziećmi w KSz Dwie Wieże Kraków, bowiem wiek drużyny pozwala rokować dalsze sukcesy na szachowej niwie i zapowiedź dobrej rywalizacji na krakowskim podwórku z juniorami z KKSz-u.

Wspomnieć również należy o zdrowotnych kłopotach jakie nie oszczędziły młodych zawodników. Skutkowało to nie tylko rezygnacją dwóch drużyn, ale  w istotny sposób zmniejszyło siłę gry drużyny z Gorlic, bowiem brak jednej zawodniczki od razu stawiał resztę zespołu w gorszej sytuacji.

Jednakże mimo tych problemów sam ligę należy uznać z pomyślną reaktywację juniorskich zmagań na szczeblu wojewódzkim i pozwala z optymizmem patrzeć, mimo poważnej w dalszym ciągu sytuacji epidemiologicznej, na powrót do regularnych kontaktów szachowych.

Turniej zorganizował i sędziował administrator lig juniorskich MZSzach FA Mariusz Stanaszek

 

Ważne strony