XXV Memoriał Remigiusza Bobołowicza

Memoriał Bobołowicza, to obok Cracovii najstarsza w dalszym ciągu organizowana cykliczna impreza szachowa Małopolski. Dwudziesta piąta edycja Memoriału to okazja do refleksji na upływającym czasem i zachodzącymi zmianami w krakowskich szachach.

Wyrosło nowe pokolenie szachistów. Zasłużone kluby Korona i Cracovia wegetują na marginesie szachowego życia. Odrodzona Wisła i KKSz tylko częściowo nawiązują do chlubnej tradycji krakowskich szachów. Starzy mistrzowie pozostają już tylko w pamięci, a i grono pamiętających ich znad szachownicy maleje z roku na rok. Również i liczba osób znająca Remigiusza Bobołowicza z jego szachowej działalności maleje.

Tym większego znaczenia nabiera coroczna organizacja turnieju szachowego jego imienia. Dla starszych to wspomnienie młodości, dla młodszych wskazanie, że zasługi dla innych nie zawsze znikają w pomroce pamięci.

Remigiusz Bobołowicz był współzałożycielem Ogniska TKKF Drogowiec i jego wieloletnim Prezesem, a w naszej pamięci pozostał jako pełen pasji trener, działacz i czynny zawodnik. Zawodowo związany z drogownictwem wolny czas poświęcał oprócz amatorskiego malarstwa na szkolenie szachowej młodzieży i prowadzenie Ogniska, a w szczególności jego sekcji szachów. Przedwczesna śmierć przerwała jego społeczną działalność, za którą możemy Mu podziękować tylko organizując turniej szachowy jego imienia.

Przeprowadzony w dn. 25 listopada 2017 r. Jubileuszowy XXV Memoriał Remigiusza Bobołowicza zgromadził 44 zawodników. Liczba może nie porywająca, ale jeżeli weźmie się pod uwagę że w tym samym terminie odbywały się w Małopolsce i inne imprezy, jak też była rozgrywana Ekstraklasa, nie jest to też mało. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę iż w turnieju uczestniczyli zawodnicy grający w pierwszym turnieju dwadzieścia pięć lat temu i towarzyszący Memoriałowi przez te wszystkie lata.

Pierwsze miejsce zdobył IM Petro Golubka 9,5 pkt (z 11) wyprzedzając średnim Bucholzem Jerzego Kycia. Trzecie miejsce zajął Maciej Brzeski 8 pkt, a dalsze Łukasz Kumor i MF Sylwester Bednarek, obaj po 7,5 pkt. Najlepszym juniorem okazał się Jan Golenia (7 pkt), a seniorem IM Włodzimierz Kruszyński. (6,5 pkt). Jedyna, a tym samym najlepsza kobieta Anna Pilch zgromadziła 5,5 pkt i zajęła 27 miejsce.

W grupie zawodników Drogowca triumfował Andrzej Bętkowski 6 pkt przed Rafałem Czyżykiewiczem 5,5 pkt i nestorem drużyny Zbigniewem Żaboklickim 5 pkt.

Szczegółowe wyniki na stronie chessarbitra: XXV Memoriał Remigiusza Bobrowicza.

Turniej sędziował i przygotował, tak jak wszystkie poprzednie piszący te słowa, Prezes MO TKKF Drogowiec Mariusz Stanaszek.

Ważne strony