V Małopolska Liga Juniorów – sprawozdanie.

W dniach 15-16 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 w Dobczycach przeprowadzono zawody IV ligi juniorów, w których uczestniczyły 32 drużyny – 18 grających w IV lidze w poprzednim roku i 14 awansujących z V ligi. Rozegrano siedem rund systemem szwajcarskim i tempem 45’+15” na posunięcie.

Poziom gry, jak zwykle w juniorskich rozgrywkach, był zróżnicowany. Można było obserwować oczywiste błędy i przeoczenia, ale partie czołowych drużyn i zawodników świadczyły o dużych umiejętnościach. Co więcej, prawie w każdej rundzie kilka partii toczyło się długo po zakończeniu gry innych zawodników.

Zdecydowanymi liderami IV ligi były drużyny KKSz Kraków III i KSz Dwie Wieże Kraków I, które po remisie w bezpośrednim meczu wygrały pozostałe pojedynki gromadząc 13 punktów meczowych. Małe punkty przesądziły jednak, że pierwsze miejsce przypadło drużynie KKSz. Trzecie miejsce zajęła drużyna UKS przy SP 8 Chrzanów z 10 punktami. Wszystkie trzy drużyny uzyskały awans do III ligi.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że w ubiegłym roku pierwsza drużyna  KKSz spadła z I Ligii, a więc prawo gry w drugiej lidze utraciła druga drużyna z tego klubu. Ponieważ jednak drużyna ta zajęła 5 miejsce w II lidze to chociaż nie została zdegradowana do niższej ligi utraciła prawo gry w II lidze. Dlatego też występująca w IV lidze drużyna KKSz miała prawo uzyskać awans do ligi III, chociaż wskutek błędu zespołu organizacyjno-sędziowskiego przy wskazaniu przed rozgrywkami drużyn które mogły awansować  pominięto KKSz i obarczone tym błędem wyniki zostały wydrukowane i rozdane po zakończeniu turnieju i ogłoszone na stronie chessarbiter.com. Dopiero po stwierdzeniu błędu dokonano stosownej korekty w serwisie turniejowym.

Najlepsze miejsca na szachownicach zajęli:
I sz. Szymon Wydmański – KKSz Kraków III – 6 pkt
II sz. Bratajit Mukherje – KKSz Kraków III   – 7 pkt
III sz. Bartosz Sroczyk – SP 62 Kraków II  – 6,5 pkt
IV sz. Joanna Bandyk – KKSz Kraków III – 7 pkt.

I tu też należy wyjaśnić, że błąd w ustawieniu programu sprawił, iż w ogłoszonych niezwłocznie po zakończeniu rozgrywek wynikach błędnie wskazano lidera I szachownicy, ale  oczywiście należna Szymonowi nagroda za zwycięstwo zostanie mu wręczona przy okazji kolejnej imprezy MZSzach.

Zgodnie z regulaminem drużyny zajmujące miejsca poniżej 24, czyli:

SP 62 Kraków I, Magnus Rzezawa I, SP Przebieczany, UKS Bakcyl Bielany II ,  Magnus Rzezawa II, Pałac Młodzieży Nowy Sącz, SP Rzuchowa i MAT Myślenice IV, spadły do niższej ligi.

Szczegółowy serwis turniejowy na stronie chessarbiter.com:

http://chessarbiter.com/turnieje/2020/tdr_650/.

Turniej zorganizowało Ognisko TKKF w Dobczycach przy współpracy Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Dobczycach, gdzie toczyły się rozgrywki.

Funkcję szefa ekipy organizacyjnej pełnił Bartosz Ślęczka, który jako sędzia główny sprawnie przeprowadził imprezę, wspierany przez sędziów asystentów : Stanisława  Świerczyńskiego, Władysława Kowalewskiego  i Mariusza Stanaszka.

Ważne strony