HISTORYCZNY SUKCES ARCYMISTRZ JANA KRZYSZTOFA DUDY

Sensacyjnie wicemistrzostwo świata w szachach błyskawicznych w Sankt Petersburgu zdobył zawodnik MKS MOS Wieliczka Jan Krzysztof Duda.

Startując z 47. pozycji światowego rankingu FIDE w blitzu, w 21. partiach rozgrywanych w tempie 3 minuty plus 2 sekundy za każdy wykonany ruch dla zawodnika zdobył 16,5 punktu, dając się wyprzedzić tylko o 0,5 pkt. broniącemu tytułu, aktualnemu mistrzowi świata Norwegowi Magnusowi Carlsenowi. To najlepszy wynik indywidualny uzyskany w historii polskich szachów. Do gratulujących osób dołączył Premier Mateusz Morawiecki na twitterze.

Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych imienia Króla Salmana odbyły się w dniach 26-30 XII 2018 r. w Sankt Petersburgu w Rosji, gdzie zostały przeniesione z Arabii Saudyjskiej.

Rok 2018 był dla kończącego 20 lat i tym samym wiek juniora w szachach, studenta AWF Kraków, arcymistrza Jana Krzysztofa Dudy bardzo udany. Zdobył tytuł Mistrza Polski w szachach klasycznych, wszedł do pierwszej 20. najlepszych zawodników w światowym rankingu FIDE w szachach klasycznych, był jednym z bohaterów na 43. Olimpiadzie Szachowej w Batumi, podczas której reprezentacja Polski wypadła najlepiej od przedwojnia i zajęła IV miejsce, mając do ostatniej rundy szansę na złoto. Na koniec roku 2018 miał najwyższy ranking FIDE wśród juniorów wyprzedzając Chińczyka Wei Yi i Rosjanina Vladislava Artemieva.

Wicemistrzostwo Świata w blitzu i nagroda 50000 USD, to ogromne sukcesy po 15 latach intensywnej pracy w rozwoju swojego talentu szachowego. Wielka radość dla pierwszego trenera Andrzeja Irlika, trenerów Leszka Ostrowskiego, Jerzego Kostro i arcymistrza Kamila Mitonia. Gratulujemy i życzymy sympatycznemu zawodnikowi kolejnych laurów w królewskiej grze i wielu emocji jego wiernym Kibicom.