Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda Mistrzem Polski Mężczyzn w Szachach

W dniach 11-21 maja 2018 r w Warszawie w budynku Giełdy Papierów Wartościowych odbyły się LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski 2018, w których brał udział nominowany przez Polski Związek Szachowy zawodnik klubu MKS MOS Wieliczka – 20-letni arcymistrz Jan-Krzysztof Duda, będąc najmłodszym w tym turnieju. W pierwszym dniu na Gali Otwarcia MP odebrał prestiżowe wyróżnienia Hetmana 2017 dla najlepszego zawodnika roku m.in. za brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Świata, brązowy medal za wynik indywidualny na drugiej szachownicy w Drużynowych Mistrzostwach Europy na Krecie, za wicemistrzostwo Europy w szachach szybkich oraz popularyzację szachów w programie telewizyjnym POLSAT „The Brain – Genialny Umysł”. Na Mistrzostwach Polski rozegrał z arcymistrzami łącznie 9 partii, które zakończył pięcioma remisami i czterema wygranymi, osiągając 6,5 pkt. co zapewniło mu samodzielny tytuł Mistrza Polski 2018 roku, złoty medal, nagrodę w wysokości 20.000 złotych, powołanie do Kadry Polski Mężczyzn i do Kadry Olimpijskiej na najbliższą Olimpiadę Szachową w Gruzji (Batumi) tej jesieni. Tytuł wicemistrza zdobył Kacper Piorun (Stilon Gorzów Wielkopolski) z 5,5 pkt., trzeci był Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) z 5 pkt. Arcymistrz Daniel Sadzikowski wychowanek klubu UKS przy SP 8 Chrzanów a obecnie zawodnik KSz Polonii Wrocław zajął 10. miejsce.

Obecnie Janek jest studentem 1-go roku AWF Kraków, Wydziału Wychowania Fizycznego na kierunku Sport z indywidualnym tokiem studiowania.
Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Wieliczce oraz Szkoły Podstawowej i Przedszkola Sióstr Urszulanek w Sierczy.

Jan Krzysztof Duda gra w szachy od 5. roku życia. Jego pierwszym trenerem był Andrzej Irlik, potem trenował z Leszkiem Ostrowskim i współpracował z Jerzym Kostro. Od około 5 lat trenuje z arcymistrzem Kamilem Mitoniem z Niepołomic, który został również wyróżniony Hetmanem 2017 Roku dla Najlepszego Trenera za historyczny brązowy medal reprezentacji polskiej na Drużynowych Mistrzostwach Świata w Rosji.

Janek odniósł wiele sukcesów i obecnie zajmuje 31. miejsce wśród mężczyzn na liście Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE z rankingiem ELO 2724 punktów i równocześnie 2 miejsce na liście juniorów do lat 20 za Chińczykiem na światowej liście juniorów.

W 2013 r otrzymał tytuł arcymistrza. W 2014 r. reprezentował Polskę na Olimpiadzie Szachowej w Norwegii w Tromso a w 2016 r. na Olimpiadzie Szachowej w Azerbejdżanie w Baku. Był uczestnikiem i jest medalistą Mistrzostw Europy i Świata na wielu kontynentach.

 

Szczegóły na stronie PZSzach.

Strona mistrzostw.

Informacja w Gazecie Krakowskiej.

Jerzy Cholewa

Ważne strony