Sprawozdanie z IV Ligi

Czasowe zawieszenie pandemicznych ograniczeń spowodowało że w końcu można było przeprowadzić IV Małopolską Ligę Juniorów i w dniach 24-25 kwietnia w Hotelu Galaxy w Krakowie zebrało się 28 juniorskich drużyn. Rozegrano siedem rund systemem szwajcarskim z tempem 45’+15” na posunięcie.

Przy zachowaniu higienicznych obostrzeń, które niewątpliwie wpłynęły też na  samą grę i koncentrację zawodników, do samego końca toczyła się walka nie tylko o pierwsze miejsce, ale też o awans do trzeciej ligi i utrzymanie się w czwartej lidze. Wystarczy napisać że różnica punktów pierwszej szóstki to dwa punkty, a ostatecznie o spadku jednej drużyny decydowała liczba punktów zdobyta na pierwszej szachownicy.

Zauważyć należy, że ligę zdominowali młodsi zawodnicy, grający niejednokrotnie znacznie poniżej  limitu wiekowego na swojej szachownicy. Oznaczać to może, że w klubach dobrze jest prowadzone szkolenie nowych kadr  i zachodzi prawidłowa wymiana roczników juniorskich. Szczególnie cieszy rozwój juniorek, a zwłaszcza ich zaangażowanie przejawiające się w zaciekłej i długotrwałej walce na dziewczęcych szachownicach. Generalnie jest to sygnał, że rośnie nowe pokolenie szachistów, a oprócz tradycyjnych centrów szkoleniowych powstają nowe środowiska, co pozwala optymistycznie patrzeć na równomierne rozłożenie szachowej aktywności w Małopolsce.

Tegoroczną IV ligę juniorów wygrała drużyna UKS przy Szkole Podstawowej nr 8 w Chrzanowie (12 pkt) przed drużynami KKSz Kraków III i IV (11 pkt i 10 pkt). Dziesięć punktów zdobyły również drużyny Szkoły Podstawowej nr 8 z Chrzanowa, MKS MOS Wieliczka IV i KSz Dwie Wieże Kraków II.

Ponieważ w III lidze może występować tylko jedna drużyna z klubu, a nadto uprawniona w 2020 roku do gry w II lidze drużyna KKSz nie wystąpiła w niej i automatycznie spadła do niższej ligi, awans z tegorocznej IV ligi uzyskały trzy drużyny : UKS przy SP 8 Chrzanów, Ognisko TKKF Dobczyce i UKS Bakcyl Bielany (o ile szkolne drużyny SP 8 w Chrzanowie i SP 2 w Dobczycach nie utworzą klubów i nie uzyskają członkostwa PZSzach).  

Najlepsze miejsca na szachownicach zajęli:
I sz. Konrad Ciborowski jr – KKSz Kraków III – 6 pkt
II sz. Kamil Pawłowski – SP 2 Dobczyce  – 6 pkt
III sz. Wikor Kisiel – UKS przy SP 8 w Chrzanów – 6,5 pkt
IV sz. Daria Kretowicz – GKSz Kornuty Gorlice III – 5,5 pkt.

Zgodnie z regulaminem drużyny zajmujące miejsca 23 i niżej czyli:

SP 48 Kraków II, Magnus Rzezawa, UKS Goniec Staniątki III, Ognisko TKKF w Dobczycach III, Skoczek Żegiestów i GKSz Kornuty Gorlice III spadły do niższej ligi.

            Wyjaśnić również należy, że wskutek błędu opiekuna drużyny i sędziego zawodów w drużynie KS Cracovii na III Szachownicy wystąpił zawodnik starszy o rok niż wynosił limit wieku, więc wyniki jego nieprzegranych partii zostały zweryfikowane jako walkower dla przeciwnika.

Szczegółowy serwis turniejowy na stronie chessarbiter.com:

http://chessarbiter.com/turnieje/2021/tdr_791/.

Turniej zorganizował i przeprowadził zespół sędziowski w składzie FA Mariusz Stanaszek, Czesław Markiewicz i Maciej Kołoczek , z wybitną pomocą Prezes MZSzach Kamilą Kałużną-Turcza.

A oto kilka zdjęć z turnieju :

 

 

Ważne strony