Turnieje-

Artykuły-

Minister Witold Bańka spotkał się z brązowymi medalistami Drużynowych Mistrzostw Świata w Szachach

03-07-2017 godz. 23:13  .:.  Autor: Andrzej Irlik News

Męska reprezentacja Polski w szachach odniosła historyczny sukces.

29 czerwca 2017 roku w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki Minister Witold Bańka spotkał się z brązowymi medalistami Drużynowych Mistrzostw Świata w szachach. W spotkaniu uczestniczyli także Anna Kuder, zastępca Dyrektora Departamentu Sportu Wyczynowego, Adam Dzwonkowski Prezes Polskiego Związku Szachowego oraz trener zwycięskiej drużyny Kamil Mitoń.

– Ten historyczny sukces to potwierdzenie, że polscy szachiści to dziś światowa elita. Siła tkwi w drużynie! Jestem pod wrażeniem Waszych osiągnięć – powiedział minister Witold Bańka, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, że w rywalizacji szachistów równie ważna jak sprawność umysłu jest forma fizyczna, z czym zgodził się trener brązowej drużyny Kamil Mitoń. – Na naszym poziomie, w rywalizacji, liczy się każdy detal. Najlepsi na świecie szachiści dbają nie tylko o sprawność umysłu, ale też o formę fizyczną. Mówi się, że trudniej jest wysiedzieć 7 godzin niż biegać 90 minut – stąd musimy równolegle stawiać na aktywność fizyczną – podkreślił Mitoń.

Drużynowe Mistrzostwa Świata odbyły się w dniach 16-26 czerwca 2017 roku w rosyjskim Chanty-Mansyjsku. Polska drużyna w składzie: Radosław Wojtaszek, Jan-Krzysztof Duda, Kacper Piorun, Mateusz Bartel, Grzegorz Gajewski, Kamil Mitoń (trener), Daniel Sadzikowski (pomoc z Polski) wywalczyła brązowy krążek. Złoty medal zdobyli Chińczycy, a srebrny Rosjanie. W turnieju rywalizowało 10 zespołów. Biało-czerwoni uzyskali w dziewięciu rundach 12 punktów, wygrywając sześć pojedynków.

Polskie szachy znajdują się w światowej czołówce. Podczas Drużynowych Mistrzostw Świata prowadzona jest klasyfikacja indywidualna.

Reprezentanci Polski zajmują w niej wysokie miejsca:

Arcymistrz Radosław Wojtaszek - indywidualny złoty medal na pierwszej szachownicy oraz tytuł najlepszego zawodnika Drużynowych Mistrzostw Świata.

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda - indywidualny brązowy medal na drugiej szachownicy

Arcymistrz Kacper Piorun - indywidualny brązowy medal na trzeciej szachownicy

Arcymistrz Grzegorz Gajewski - indywidualny srebrny medal na szachownicy rezerwowej

Informacje i zdjęcia ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki