Spotkanie z brązowymi medalistami DMŚ w Szachach

Minister Witold Bańka spotkał się z brązowymi medalistami Drużynowych Mistrzostw Świata w Szachach

Męska reprezentacja Polski w szachach odniosła historyczny sukces

29 czerwca 2017 roku w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki Minister Witold Bańka spotkał się z brązowymi medalistami Drużynowych Mistrzostw Świata w szachach. W spotkaniu uczestniczyli także Anna Kuder, zastępca Dyrektora Departamentu Sportu Wyczynowego, Adam Dzwonkowski Prezes Polskiego Związku Szachowego oraz trener zwycięskiej drużyny Kamil Mitoń.

Ten historyczny sukces to potwierdzenie, że polscy szachiści to dziś światowa elita. Siła tkwi w drużynie! Jestem pod wrażeniem Waszych osiągnięć – powiedział minister Witold Bańka, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, że w rywalizacji szachistów równie ważna jak sprawność umysłu jest forma fizyczna, z czym zgodził się trener brązowej drużyny Kamil Mitoń. – Na naszym poziomie, w rywalizacji, liczy się każdy detal. Najlepsi na świecie szachiści dbają nie tylko o sprawność umysłu, ale też o formę fizyczną. Mówi się, że trudniej jest wysiedzieć 7 godzin niż biegać 90 minut – stąd musimy równolegle stawiać na aktywność fizyczną – podkreślił Mitoń.

Drużynowe Mistrzostwa Świata odbyły się w dniach 16-26 czerwca 2017 roku w rosyjskim Chanty-Mansyjsku. Polska drużyna w składzie: Radosław Wojtaszek, Jan-Krzysztof Duda, Kacper Piorun, Mateusz Bartel, Grzegorz Gajewski, Kamil Mitoń (trener), Daniel Sadzikowski (pomoc z Polski) wywalczyła brązowy krążek. Złoty medal zdobyli Chińczycy, a srebrny Rosjanie. W turnieju rywalizowało 10 zespołów. Biało-czerwoni uzyskali w dziewięciu rundach 12 punktów, wygrywając sześć pojedynków.

Polskie szachy znajdują się w światowej czołówce. Podczas Drużynowych Mistrzostw Świata prowadzona jest klasyfikacja indywidualna.

Reprezentanci Polski zajmują w niej wysokie miejsca:

Arcymistrz Radosław Wojtaszek

  • indywidualny złoty medal na pierwszej szachownicy oraz tytuł najlepszego zawodnika Drużynowych Mistrzostw Świata

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda

  • indywidualny brązowy medal na drugiej szachownicy

Arcymistrz Kacper Piorun

  • indywidualny brązowy medal na trzeciej szachownicy

Arcymistrz Grzegorz Gajewski

  •  indywidualny srebrny medal na szachownicy rezerwowej

Informacje i zdjęcia ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki

Ważne strony