Liga Juniorów

Ramowy Regulamin Małopolskich Lig Juniorów

Organizowane przez MZSzach juniorskie rozgrywki ligowe spełniają ważną rolę w rozwijaniu i integracji środowiska szachowego. Klubowa rywalizacja o miejsce w drużynie jest niewątpliwie mobilizującym czynnikiem dla wszystkich uczestników szkolenia klubowego. Status reprezentanta klubu jest ceniony jako wyróżnik siły gry. Juniorskie rozgrywki to również spotkanie z zawodnikami z innych drużyn, obecność znajomych osób z klubu ułatwia szybkie nawiązanie nowych kontaktów w rówieśniczej grupie, a te są bezcenne dla rozwoju całego szachowego środowiska.

V Liga Małopolska Juniorów, w której oprócz drużyn klubowych, w nieograniczonej ilości, mogą wystąpić również drużyny ze szkół, domów i ośrodków kultury, jak też jakichkolwiek instytucji edukacyjno-wychowawczych i sportowych. V Liga jest rozgrywana w grupach regionalnych, bez narzuconych z góry ograniczeń terytorialnych a realizatorami imprezy są małopolskie kluby szachowe.
Od 2022 roku jest organizowana oddzielna Liga Szkolna o Puchar Prezesa MZSzach – najwyższy stopnień rozgrywek drużynowych dla jednostek nie zrzeszonych w PZSzach. Liga Szkona przeznaczona jest dla drużyn z instytucji które grały w sukcesem w V lidze lub już występowały w poprzednich edycjach IV Ligi. Stąd też awans z V Ligi będą uzyskiwać oddzielnie drużyny ligowe – do IV Małopolskiej Ligi Juniorów i oddzielnie drużyny szkolne – do Ligi Szkolnej o Puchar Prezesa MZSzach.

IV Liga Małopolska Juniorów rozgrywana jest systemem szwajcarskim, na dystansie 7 rund, z tempem klasycznym 30 minut + 30 sekund na posunięcie, co powoduje że mogą w niej grać wyłącznie zespoły klubów posiadających licencje PZSzach. Warto wspomnieć iż w rozgrywkach IV Ligi mogą grać tylko trzy drużyny z jednego klubu, a w Lidze Szkolnej dwie drużyny z jednej szkoły.

III Liga Małopolska Juniorów – to najwyższy szczebel rywalizacji drużynowej w Małopolsce, w której występują drużyny małopolskie zdegradowane z II Ligi (organizowanej przez PZSzach) oraz awansowały z IV Ligi Małopolskiej.

III Liga jest rozgrywana systemem kołowym, z tempem gry 60 minut + 30 sekund na każde posunięcie.

Aby umożliwić jak najliczniejsze uczestnictwo w rozgrywkach przyjęto, że w V Lidze, IV Lidze oraz Lidze Szkolnej zespoły grają w czteroosobowych składach :
Szachownica I: junior (juniorka)  do 18 lat,  
Szachownica II: junior (juniorka) do 14 lat,
Szachownica III: junior (juniorka) do 10 lat,
Szachownica IV: juniorka do 18 lat  (ewentualnie junior do 8 lat);

W III lidze drużynę tworzy sześciu zawodników:
Szachownica I i II: junior (juniorka) do 18 lat,
Szachownica III i IV: junior (juniorka) do 14 lat,
Szachownica V: juniorka do 18 lat,
Szachownica VI: juniorka do 14 lat, 

Ponadto w IV i III Lidze mogą występować zawodnicy którzy mają licencje PZSzach.

Do pobrania

Sprawozdanie V Liga Juniorów 2024
Komunikat III Ligi Małopolskiej Juniorów 2023
Komunikat IV Małopolskiej Ligi Juniorów i Ligi Szkół o Puchar Prezesa MZSzach 2023
Ramowy regulamin Małopolskich Lig Juniorów
Komunikat III Ligi Małopolskiej Juniorów

Ważne strony