IV Liga Seniorów – podsumowanie.

IV Liga Małopolska 2018

W dniach 13-14 stycznia 2018 r. została rozegrana IV Liga Małopolska Seniorów. W tym roku, wobec braku zainteresowanych dla przeprowadzenia etapów regionalnych, rozegrano tylko jeden pięciorundowy zjazd w Tarnowie.

Do rozgrywek przystąpiło 18 drużyn, w których wystąpiło wielu juniorów. Z jednej strony wskazuje to na wzrastający poziom gry młodzieży, ale z drugiej strony świadczy to o kłopotach kadrowych i małym zainteresowaniu życiem klubowym wśród seniorów.

Tegoroczne rozgrywki IV ligi już od samego początku zapowiadały się ciekawie, bowiem zgłosili się nie tylko spadkowicze – TKKF Leskowiec – Wieża Wadowice i rezerwy Wisły, ale też wracające do seniorskich rozgrywek ligowych drużyny Myślenickiego Klubu Szachowego i Hetmana Koronnego Trzebinia, szybko progresujący juniorzy z Mata Myślenice oraz silna drużyna Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie.

Zgodnie z oczekiwaniami od pierwszej rundy w czołówce znalazła się drużyna Myślenickiego Klubu Szachowego, która wygrała pierwsze cztery mecze i pewna ostatecznego zwycięstwa zremisowała z pozycji siły ostatni mecz z drużyną KKSz II, zdecydowanie wygrywając zawody.

Do ostatniej!!! partii rozgrywek decydowały się losy drugiego miejsca. Zwycięstwo Moniki Stadnickiej z Wadowic zadecydowało, że mecz pretendentów do drugiego miejsce – MATA Myślenice i TKKF Laskowiec – Wieża Wadowice zakończył się remisem, z czego skorzystała drużyna Hetmana Koronnego Trzebinia, wyprzedzając rywali. Takich emocji dawno w Małopolsce nie oglądaliśmy.

Tak więc IV ligę Małopolską Seniorów w 2018 roku wygrał Myślenicki Klub Szachowy – 9 punktów, przed Hetmanem Koronnym Trzebinia – 8 punktów i Matem Myślenice, TKKF Laskowiec – Wieża Wadowice I oraz KKSz Kraków II po 7 punktów.

Do III ligi awans uzyskały automatycznie dwie pierwsze drużyny, ale w przypadku gdy żadna z małopolskich drużyn nie spadnie z II ligi lub nie zgłoszą się do rozgrywek inne uprawnione drużyny, do III ligowych zawodów zostaną dopuszczone kolejne drużyny z IV ligi.

Indywidualnie najlepsze rezultaty uzyskali :

I szachownica Marcin Wątorek – Myślenicki Klub Szachowy 4 pkt z 5,

II szachownica Fabian Stanach – Myślenicki Klub Szachowy 4,5 pkt z 5,

III szachownica Hubert Meers – Hetman Koronny Trzebinia 4,5 pkt z 5,

IV szachownica Gabriela Łabędź – Kana Tarnów I 4,5 pkt z 5.

Rozgrywki bardzo dobrze przygotował Czesław Markiewicz, a funkcję sędziego i administratora ligi pełnił FA Mariusz Stanaszek.

Ważne strony