III Małopolska Liga Juniorów 2021 – sprawozdanie

Po spowodowanym pandemiczną sytuacją odkładaniem rozgrywek ostatecznie III Małopolska Liga Juniorów odbyła się dopiero w dniach 15-16 maja, a wyznaczony przez Zarząd PZSzach termin II ligi w czerwcu sprawił, że  konieczna stała się zmiana tempa gry, tak aby zawody można było przeprowadzić w jeden weekend.

Do gry systemem kołowym przystąpiły wszystkie uprawnione drużyny, więc turniej liczył dziewięć rund.

Poziom gry, jak zwykle w juniorskich rozgrywkach, był zróżnicowany, zwłaszcza, co warto odnotować, iż wiele szachownic było obsadzonych znacznie poniżej limitu wiekowego i występowało liczne grono bardzo młodych zawodników. Niemniej jednak mimo przyspieszonego tempa gry można było zaobserwować wiele dojrzałych partii, a walka toczyła się do ostatnich sekund gry.  Spragniona gry na żywo i bezpośredniego spotkania z kolegami i koleżankami młodzież bardzo poważnie podeszła do rywalizacji. Wystarczy wspomnieć że o ostatecznych wynikach ligi zadecydowało rozstrzygnięcie ostatniej rozegranej partii Natoli vs Strączek, gdy na zegarach zostało już naprawdę niewiele czasu.

Kołowy system sprawia że trudno mówić o wyrazistej pozycji lidera w trakcie rozgrywek, aczkolwiek ostateczny zwycięzca, drużyna KSz Dwie Wieże Kraków, z rundy na rundę powiększała swą przewagę i gromadząc 17 punktów meczowych bezapelacyjnie wykazała swą dominację. Drugie miejsce zajęła drużyna GKSz Kornuty Gorlice, wyprzedzając rezerwy UKS przy SP 8 w Chrzanowie większą liczbą małych punktów.

Dwie pierwsze drużyny uzyskały awans do II Ligi Juniorów i życzymy im sukcesów na ogólnopolskiej arenie.

Tabelę zamknęły drużyny MKS Centrum Kraków (dawniej KSOS) i rezerwy Ogniska TKKF Dobczyce, które spadły do IV ligi.

Najlepsze miejsca na szachownicach zajęli:
I sz. Leonard Marciniak – GKSz Kornuty – 7,5 pkt
II sz. Antoni Paprocki Dwie – KSz Wieże Kraków – 8,5 pkt
III sz. Dmytry Khimichenko  – KSz Dwie Wieże Kraków – 7,5 pkt
IV sz. Wiktor Kisiel – UKS przy SP 8 Chrzanów –  7,5 pkt
V sz. Alesia Natoli – MKS Centrum Kraków –  9 pkt !!!
VI sz. Nikola Komendołowicz – UKS przy SP 8 Chrzanów – 7 pkt

Szczegółowy serwis turniejowy na stronie chessarbiter.com:

http://chessarbiter.com/turnieje/2021/tdr_961/.

Oceniając cały turniej stwierdzić należy, że nie zrażona pechowym zakończeniem w poprzednim sezonie i wzmocniona drużyna KSz Dwie Wieże wykazała swą wyraźną przewagę, ale walka o drugie miejsce trwała do ostatniej rundy, z której zwycięsko wyszła gorlicka drużyna, wetując sobie pechowy start w poprzednim sezonie. 

Z zadowoleniem należy odnotować fakt, iż mimo znacznych utrudnień w organizacji życia szachowego i szkolenia, wystarczy wspomnieć że ilość turniejów drastycznie spadła, a regularne zajęcia szkoleniowe i treningi „na żywo’ musiały być zawieszone, szkolenie juniorów i ich zaangażowanie nie osłabły, co dobrze rokuje dla małopolskich szachów.

Na zakończenie należy wyrazić uznanie dla wszystkich trenerów i opiekunów, a w szczególności medalistów – Dariusza Mikruta (KSz Dwie Wieże Kraków), Piotra Kretowicza (GKSz Kornuty Gorlice) i Mariana Sadzikowskiego (UKS przy SP 8 Chrzanów), których zaangażowanie po raz kolejny owocuje sukcesami prowadzonych drużyn.

 Turniej zorganizował i sędziował administrator lig juniorskich MZSzach FA Mariusz Stanaszek z pomocą Macieja Kołoczka.

 

Ważne strony